CHUSTA JEST MĘSKA! – CZYLI TATA TEŻ MOŻE NOSIĆ!

sticky post Październik 1, 2017 / Ciekawe artykuły

CHUSTA JEST MĘSKA! – CZYLI TATA TEŻ MOŻE NOSIĆ!

Kiedy myślimy o noszeniu dzieci w chuście najczęściej wyobrażamy sobie mamę owiniętą kawałkiem materiału, z czułością tulącą swoje słodko śpiące dziecko. Należy jednak pamiętać, że chusta jest narzędziem, które z powodzeniem może być używane także przez inne osoby – babcię, znajomych i przede wszystkim TATĘ.

W czasie ciąży mama nosi swoje dziecko pod sercem przez 24 godziny na dobę. Czuje jego ruchy, wie, kiedy dziecko śpi, kiedy jest aktywne, a kiedy ma np. czkawkę. Tak samo jest
z dzieckiem, które cały czas słyszy bicie serca mamy, słyszy jej głos, czuje kiedy jest szczęśliwa, smutna czy zdenerwowana. Już od początku ciąży między mamą a dzieckiem tworzy się więź, która w dniu porodu jest niezmiernie silna. Ale co z TATĄ? Ojcowie często postrzegają oczekiwanie na potomka zupełnie inaczej. Widzą po prostu kobietę w ciąży ale nie do końca to czują. Nawet, jeśli czują kopniaki i słyszą bicie serca dziecka. Jednak to się zmienia kiedy widzą noworodka, biorą na ręce swoje dziecko. Wtedy wszystko się dla nich zaczyna. Bycie TATĄ. Ważne jest aby okres poporodowy był dla mamy, czasem w którym spokojnie może dojść do siebie i zregenerować się przed trudami, które czekają ją w początkach macierzyństwa. W tym momencie do akcji może wkroczyć TATA. Chusta to świetne narzędzie, które daje możliwość nadrobienia czasu potrzebnego do zbudowania dobrej relacji z noworodkiem. Dzięki temu tata będzie miał szansę poczuć bliskość, która naturalnie jest raczej wpisana w relację dziecka z matką. Z kolei dziecko nauczy się także rytmu taty, jego bicia serca, jego zapachu. I będzie wiedziało, że tata także jest bezpieczną przystanią. Taka więź od samego początku będzie z pewnością procentować w przyszłości. Dzięki noszeniu dziecka tata ma również możliwość poczuć się bardziej kompetentnym rodzicem, uwierzyć we własne możliwości, a przede wszystkim przestanie się obawiać opieki nad tak małym człowiekiem. Taka stała bliskość i kontakt fizyczny pozwalają nawiązać emocjonalna więź, ale także daje możliwość ciągłej obserwacji i czucia ciała dziecka. Dzięki chuście TATA ma możliwość nauczyć się dziecka – rozpoznawać jego potrzeby, nastrój – i odpowiednio reagować. To ważne dla ojców, którzy dużo czasu spędzają w pracy poza domem, podczas gdy mama ma możliwość bycia z dzieckiem i poznawania go przez niemal cały dzień.

Wprowadzonych przeze mnie konsultacjach może uczestniczyć również TATA. Podczas nauki wiązania ojcom często jest łatwiej, bo dziecko u mamy czuje jej ciepło, zapach i chce być przy piersi. Denerwuje się, bo chce jeść. U taty tego problemu nie ma. Dlatego zdarza się, że pierwsze wiązania lepiej wychodzą tatusiom niż mamom, ale to także kwestia tego, że świeżo upieczone mamy bardziej się stresują, a mężczyźni podchodzą do spraw bardziej zadaniowo.

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór męskich chust. Są chusty z motywami gier, filmów fantasy, są chusty z motywem smoków, samochodów, żaglówek, wzorów chemicznych… znajdzie się męski wzór dla każdego Taty pasjonaty  Dzięki chuście można być stylowym, męskim a przede wszystkim czułym i kochającym TATĄ.